„Silvio, příteli, pusu na zámek," vzkázal Mirek Topolánek nedávno italskému premiérovi Berlusconimu. Podle oficiálního výkladu tím hájil kvality čerstvého premiéra Jana Fischera, jehož Berlusconi posměšně označil za statistika bez autority pro řízení Evropské unie. Poslední aféra italského premiéra - sukničkáře ale nabízí i jiný výklad Topolánkovy výzvy. Možná chtěl český expremiér trochu šifrovaně kamarádovi do Itálie vzkázat: „Hele, Silvio, nech toho. Do svých afér mě netahej."

 

Pokud to tak bylo, nepovedlo se. Berlusconi si Topolánka vybral jako hlavní důvod, proč prosadit zákaz zveřejnění balíku fotografií z radovánek ve své vile na Sardinii - prý proslulé prostopášnostmi. Důvod? Nesluší se, aby si italská veřejnost prohlížela českého expremiéra tak, jak ho pánbůh stvořil.

Pro připomenutí: Topolánek loni využil Berlusconiho pohostinnosti a tryskáčem finančníků společnosti J&T si na Sardinii zaletěl spolu s partnerkou Lucií Talmanovou, synem Nicolasem, tehdejším ministrem Řebíčkem a skupinou dalších známých. "Co jsem dělal na dovolené, po tom vám, milý příteli, nic není," reagoval loni v červnu Topolánek v interpelacích na dotaz poslance ČSSD Jeronýma Tejce.

Ať už tam dělal cokoli, teď ho jeho rekreace dohání, teprve teď za ni splácí dluhy. Oplátkou za pobyt v Berlusconiho vile nyní chtě nechtě poskytuje alibi stárnoucímu italskému milovníkovi. Žádný div, že se mu teď nechce informace italských médií nijak komentovat.

Na obranu Topolánkovy cti ale přispěchal, jak se na přítele sluší, Marek Dalík, který s ním ostatně na Sardinii také byl. „Jestli někdo Mirka Topolánka vyfotil teleobjektivem, třeba když se po plavání převlékal z plavek, nevím. Rozhodně se tam neděly nepravosti," řekl Dalík Hospodářským novinám. "Takové fotky, kde by byl Mirek Topolánek nahý a ve společnosti nahých nebo polonahých žen, neexistují," dodal muž, který má bezpochyby o podobných materiálech velmi dobrý přehled.

Fotky Topolánka ve společnosti nahých či polonahých žen tedy nejsou, ale třeba fotky poslance Vlastimila Tlustého ano, jak Dalík sdělil národu v reportáží televize Nova o tom, jak chtěl nešťastný exposlanec Jan Morava sbírat kompromitující materiály.

Ale zpět k radovánkám v Berlusconiho vile. Bude zajímavé sledovat, kde se hanbaté fotky nakonec objeví. Soudní zákaz publikace platí jen v Itálii, bulvární fotograf Antonello Zappadua zemi opustil a fotky jistě neměl jen v jednom exempláři. A český bulvár by o Topolánkovy fotky v rouše Adamově jistě zájem měl. Však už má se zveřejňováním nahých či polonahých fotografií českých politiků a političek své zkušenosti.

Netřeba pochybovat o tom, že by si tím místní bulvár zadělal na seriál. Impulsivní dvoumetrový Topolánek nechodí daleko pro slova, ani pro rány, či alespoň kopance do dvěří auta obtížného fotografa. Možná by pak požádal o soukromou audienci u šéfredaktora příslušného média. V boxerském ringu.

 

(odvysíláno jako Glosa Rádia Česko)